See saavi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "såv"
},
"expansion": "Swedish såv",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "så",
"3": "",
"4": "tub"
},
"expansion": "Swedish så (“tub”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from dialectal Swedish såv (compare standard Swedish så (“tub”)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "saavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "saavi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "saav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "kaljasaavi"
},
{
"word": "saavillinen"
},
{
"word": "sataa kuin saavista kaataen"
},
{
"word": "vesisaavi"
}
],
"glosses": [
"tub (broad, open, flat-bottomed vessel)"
],
"id": "en-saavi-fi-noun-prB~PY2F",
"links": [
[
"tub",
"tub"
]
],
"related": [
{
"word": "amme"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "saavi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "sv",
"3": "så",
"4": "såv"
},
"expansion": "Swedish såv",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "saavi"
},
"expansion": "Finnish saavi",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from dialectal Swedish såv, possibly via Finnish saavi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "saavilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "saavist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "saaviloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "saaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "saaviloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "saaviil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "saaviloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "saavilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "saaviloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "saaviks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saaviiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "saaviloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "saavinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saavint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "saaviloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "saavi",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"saa‧vi"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"saa‧vi"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Food and drink containers",
"orig": "izh:Food and drink containers",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "saavilliin"
}
],
"glosses": [
"tub"
],
"id": "en-saavi-izh-noun-FM8PvKSE",
"links": [
[
"tub",
"tub"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈs̠ɑːʋʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈʃɑːʋi]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑːʋʲ"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "saavi"
}
{
"derived": [
{
"word": "kaljasaavi"
},
{
"word": "saavillinen"
},
{
"word": "sataa kuin saavista kaataen"
},
{
"word": "vesisaavi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "såv"
},
"expansion": "Swedish såv",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "så",
"3": "",
"4": "tub"
},
"expansion": "Swedish så (“tub”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from dialectal Swedish såv (compare standard Swedish så (“tub”)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "saaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "saavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "saavi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "saav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "amme"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋi/2 syllables"
],
"glosses": [
"tub (broad, open, flat-bottomed vessel)"
],
"links": [
[
"tub",
"tub"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ɑ̝ːʋi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "saavi"
}
{
"derived": [
{
"word": "saavilliin"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "sv",
"3": "så",
"4": "såv"
},
"expansion": "Swedish såv",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "saavi"
},
"expansion": "Finnish saavi",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from dialectal Swedish såv, possibly via Finnish saavi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "saavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "saavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "saavija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "saavii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "saavii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "saavilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "saavist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "saaviloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "saaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "saaviloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "saaviil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "saaviloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "saavilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "saaviloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "saaviks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "saaviiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "saaviloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "saavinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saaviloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "saavint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "saaviint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "saaviloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "saavi",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"saa‧vi"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"saa‧vi"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Swedish",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/ɑːʋi",
"Rhymes:Ingrian/ɑːʋi/2 syllables",
"Rhymes:Ingrian/ɑːʋʲ",
"Rhymes:Ingrian/ɑːʋʲ/2 syllables",
"izh:Food and drink containers"
],
"glosses": [
"tub"
],
"links": [
[
"tub",
"tub"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈs̠ɑːʋʲ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈsɑːʋi/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈʃɑːʋi]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑːʋʲ"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋi"
}
],
"word": "saavi"
}
Download raw JSONL data for saavi meaning in All languages combined (23.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.